New River Announces Fall Semester President's List and Dean's List

New River Community and Technical College has released the President's List and Dean's List students for the 2013 fall semester.

PRESIDENT'S LIST

In order to be named to the President's List, students must earn a 4.0 average and carry a minimum of 12 credit hours, not including any developmental classes.
President L. Marshall Washington announced that the following students earned the President's List designation for the fall semester:

NORTH CAROLINA

SURRY COUNTY
Mount Airy: Nora Paige

VIRGINIA

ALLEGHANY COUNTY
Covington: Morgan Seay
Clifton Forge: Ashleigh Williams

WEST VIRGINIA

LOCATION NOT SPECIFIED:
LESLIE SIMMS

BRAXTON COUNTY
Gassaway: Ruth Hamrick

CLAY COUNTY
Duck: Leah Grose
Ivydale: Rebecca Ranson

FAYETTE COUNTY
Danese: Melinda Lester
Edmond: Hailey Hill
Fayetteville: Clayton Akers, Cheryl Dorsey, Jennifer Smith, Michael Vass,
Gauley Bridge: Justin Gunnoe
Meadow Bridge: Allison Kirchner
Mount Hope: Paula Cline, Caitlin Cook, Rachel Lindsay, Kirstin Wingrove
Oak Hill: Jenny Adkins, Jason Janney, Harley Ramsey
Victor: Joni Cambell

GREENBRIER COUNTY
Alderson: Christina Goins, Geneva Highlander, Kimberly Milam, Trevor Thurman, Enya Williams, Karen Wygal,
Caldwell: Amanda Capaldo, Rhonda Centracchio,
Charmco: Christopher Rogers
Clintonville: Joshua Crookshanks, Jacob Huffman
Crawley: William Heaster, Brian Mollet, Ryan Mollet
Frankford: Tracy Crabaugh, Travis Howard, Joy Vance
Lewisburg: Amanda Anderson, Stephanie Baker, Erika Brown, Rachael Clemons, Aleksandra Culyer, Anthony Davidson, Bruce Gowings, Seth Hammons, Joseph Hanna, Malcolm Haynes, John Helmick Danielle Jenkins, Stacy King, Sonnie O'Day, Miles Perry, Cassandra Persinger, Ethan Reynolds, Cheryl Stewart, Sarah Vess
Maxwelton: Elissa Poage
Rainelle: Ethan Bryant, Autumn Lively, Ashely McClung
Renick: Christopher Workman
Ronceverte: Jacqueline Defibaugh, Thomas Donovan, Robert Grubbs, Melissa Tetreault, Rayven White
Rupert: Josie Farren
Smoot: Deny Doss
White Sulphur Springs: Ashley Browning, Ashleigh Lyall, Jessica Martin, Nicole Nazario, William Shaw, Valerie Williamson

MCDOWELL COUNTY
Anawalt: Charles Taylor
Gary: Denise Freeman
Iaeger: Elizabeth Felts
Welch: Sara Bailey

MERCER COUNTY
Bluefield: Felicia Jenkins, Chelsea Richards
Princeton: Celina Treadway, Zachary Clarkson, Kaylea Dunn, Jason Farmer, Barbara Mills, Sean Pollard, Antorinette Reese, Tammy Richardson, Xavier Strain, Elizabeth Veneri

MONROE COUNTY
Ballard: Jennifer Howdock
Greenville: Elizabeth Bridges, Meredith Woodrum
Lindside: Christopher Knight
Peterstown: Savanna Pack
Sinks Grove: Alexander Coburn, Crystal Sturdivant
Sweet Springs: Layton Hefner
Union: Denise Deskins, Marisa Dunbar, Kacie Evans

NICHOLAS COUNTY
Birch River: Anita Collins
Calvin: Shelia Martin
Canvas: Jane Mullins
Craigsville: Sheryl Cox, Ronda Graley, Crystal Grounds, Esther Hodges, Michael McCourt, Shayne Watters,
Gilboa: Paula Hamrick
Richwood: Janet Conard, Christina Frame
Summersville: Everett Baisden, Kendra Bell, Anita Browning, Sarah Johnson, Samantha Vickers
Swiss: Megan DeMoss

POCAHONTAS COUNTY
Marlinton: Angela Beck, Drema Sharp

RALEIGH COUNTY
Beaver: Heidirose Richmond
Beckley: Bryanna Butterworth, Alex Adkins, Meridith Burns, Brandy Cline, Daniel Cook, Nicole Carunungan, Jennifer Davis, Meronica Harrison, Rosetta Jackson, Amanda Khurshid, Tammy Kidd, Janet Lilly, Adam Miller, Kevin Nicholas, Steven Nickell, Rebecca Poole, Chomba Simuzoshya
Bolt: Carol Massey
Daniels: Connie Rose, Lataya Thompson
Helen: Russell Patrick, Amanda Whitt
Josephine: Dewey Meadows
Shady Spring: Adam Jones
Sophia: Jordan Elia, Sara Raimey, Anthony Rakes

SUMMERS COUNTY
Talcott: Barbara Elswick

WEBSTER COUNTY
Webster Springs: Leslie Herrick

WYOMING COUNTY
Lynco: Michael Wells
Welch: Sara Bailey

DEAN'S LIST

To be named to the Dean's List, students must earn a 3.25 or higher average grade point average, carry12 or more college hours, not including developmental classes, and receive no D's or F's in any class for the semester.
Dr. Amy DeSonia, vice president for academic affairs, announced that students earning the Dean's List distinction for the fall semester are:

NORTH CAROLINA

VANCE COUNTY
Henderson: Samantha Shockley

VIRGINIA

ALLEGHANY COUNTY
Covington: Julia-Crysta Clyburn, Ryan Crance

ROCKBRIDGE COUNTY
Buena Vista: Jason Houck

WEST VIRGINIA

BRAXTON COUNTY
Sutton: Margaret Davis, Amber Nottingham, Stacy Perrine

CALHOUN COUNTY
Granstville: Robert Bradley

CLAY COUNTY
Clay: Kaitlyn Legg
Duck: Jennifer Cummings, William Fuller

FAYETTE COUNTY
Fayetteville: Erica Bowling, Megan Carte, Myrissa Grose, Rebecca Hudson, Jennifer Lipscomb, Katie Logan, Debra Murphy, Bonnie Spadaro
Hilltop: Julie Nuckols
Meadow Bridge: Robyn Cody, James Moore, Shalise Ritter
Mount Hope: Christian Chambers, Paul Jarvi, Katie Logan, Bonnie Spadaro
Nallen: Heather Pierson
Oak Hill: Ashley Jones, James Lewis, Tyler Stover, Jessica Wriston
Pax: Shannon Lilly
Scarbro: Dolly Stokes
Victor: Melissa Kincaid
Winona: Traci Jarvis

GILMER COUNTY
Coxs Mills: David Frye

GREENBRIER COUNTY
Alderson: Megan Billups, John Gallimore, Joshua Greenway, Carrie Pinnell, Ashley Richardson, Aarron Robinette, Armenta Williams, Stefan Williams
Anthony: Tamara Blevins
Caldwell: Neriah Dillon, Michaela Keen, Kelsey Morgan, Sandra Nerren, Kristen Nickell, Nathan Sears, Crystal Yates
Charmco: Jenny Fields, Jennifer Flack
Clintonville: Nicole Blankenship, Trista Wickline
Crawley: Kaysha Burkholder
Frankford: Damien Turner
Grassy Meadows: Carla Persinger, Jakeb Shuck, Windy St. Clair
Leslie: Grace Duncan, Beverly Painter
Lewisburg: David Bailey, Vicky Banks, Shane Bennett, Sandra Brinley, Richard Brooks, Amelia Cole, Desiree Hoke, Jessica Jackson, Stephanie Jones, Christopher Krausman, Samuel Mines, Hope Napier, Jessica Reep, Keri Spradlin, Ashtyn Stevens, Keith Williams, Andrew Workman, Krisztina Zalasdy
Maxwelton: Kathryn Baisen, Haley Rudd
Rainelle: Andrew Aldridge, Holly Hendrix, Isaac Tharp
Renick: Whitney Callison, Rachel Levan
Ronceverte: Mary Dailey, Gabrielle Davis, Shawn Dolan, Kelsey Dunbar, Candice Gary, Jeremy Judy, Cherie Morgan, Michaela Neil, Inez Reyes, Mandy Robinson
Rupert: Dennis Crane, Raylene Green, Suzanna Meadows, Jennifer Spade, Crystal Yates
Smoot: Terry Holliday, Maxwell Liller
White Sulphur Springs: Andrew Arnold, Tara Burns, Shari Castle, Lindsey Eary, Jacob Fraley, Tierra Howard, Danielle Leonhardt, Joshua Lewis, Rachel Perry, Leah Rutherford, Belinda Sanchez

KANAWHA COUNTY
Charleston: Britnee Young
Elkview: Daniel Dodd

MCDOWELL COUNTY
Kimball: Sara Blankenship
Welch: Jennifer Bennett

MERCER COUNTY
Bluefield: Selena Holliday, Katlynn Burnopp, Haley Miller
Princeton: Megan Cutlip, Amy Duke, Brenda Farmer, Nicholas Justus, Donna Kinzer, Robin Lee, Elizabeth Poff, Angela Potter, Garrison Shay, Michelle Smith
Wolfe: Brandi Thomas

MONROE COUNTY
Gap Mills: Martha Barnes, Amy Morris, Nathaniel Smith
Lindside: Stephen Sowers
Peterstown: Drema Greenlief, Donna Scott
Second Creek: Lori Boggs, Sara Boggs, Samuel Webb
Sinks Grove: Johnathan McMillion
Union: Wilda Glover, Kimberly Hall, Heather Honaker, Joseph Kirk, Lauren Nichols, Kayla Williamson

NICHOLAS COUNTY
Birch River: Jacob Lyons, Kythran Morris, Allen Pierson
Calvin: Tasheena Brown
Canvas: Laura Martin
Craigsville: Cody Brooks, Lisa Fowler, Eric Frame, David Graley, Kaleb Hall, Shirley Hamrick, Jeffery Harris, Seth Poston, Jessica Profitt, Amy Van Hoey
Dixie: Jessica Lanham
Fenwick: Catrina Silman, Carrie Taylor
Leivasy: Daniel Wilson
Mt. Nebo: Tony Johns, Pearl Walton
Nettie: Wanda Fisher
Richwood: Amanda Green, Amanda Jeffries, Kylee Kutcher, Shana Lambert, John Shuttlesworth
Summersville: Paula Alderman, Susan Bostic, Daniel Davis, Janis Eickhoff, Hannah Ellis, Angela Francis, Jennifer Hamm, Gary Hill, Ashley Hinkle, Donna Keener, Briana Loudin, Brianna McCourt, McKenzie Mullins, Morgan Mullins, Erin Norris, Amy Rose, Jenny Smith, Amanda Walker, Heather Wiant, Amy Winebrenner
Swiss: Tiffany Blankenship, Eric DeMoss
Tioga: Melanie Eubank, Joshua Huffman

POCAHONTAS COUNTY
Marlinton: Katherine Carper, Anita Grimes
Hillsboro: Kayla Riley, Kaitlyn Rose

RALEIGH COUNTY
Beaver: Brittany Filipek, Amber Quesenberry, Robert Saul, Shaun Terry
Beckley: Marion Austin, Shanti Basham, Rachel Bowyer, Keona Braswell, Latrisha Brown, Veronica Brown, Seth Bryson, Robin Cox, Herlena Chambre, Vickie Claypool, Paul Clements, Joshua Davis, Tammy Davis, Derek Gill, Kregg Hanson, Marcus Harbison, Jessica Hill, Kevin Hill, Kayla Hughes, Loretta Justice, Diana Kennedy, Kourtney Lacy, Shana Lusk, Cassandra Lynch, Johnny Marshall, Travis Mays, Sherry McCoy, Morgan Phillips, Sheena Raimey, Isaiah Schofield, Brandon Shock, Erik Snider, Adam Willis, Andrew Wylie
Clear Creek: Keely Stover
Cool Ridge: Phillip Shrewsberry
Crab Orchard: Carie Vroman
Danese: Hannah Fitzwater
Daniels: Jaime Lefler, Patrick Lovell
Ghent: Ashley Busby
Glen White: Michelle Pearson, Seniqua Pearson, Teresa Pearson, Alicia Pike
Harper: Rebecca Hollingsworth
Helen: Troy Carroll
Lester: Jason Green, Bettina McAlister
Mabscott: Braxton Berry, Ashley Fatony, Lauren Hamrick
MacArthur: Courtney Adams, Eric Hatcher
Naoma: Lisa Cole
Piney View: Cassie Ritchie
Princewick: Tyler Lively
Prosperity: Tonya Webb, Allison Wilcox
Raleigh: Erica Conner
Rock Creek: James Bailey
Shady Spring: Jodonna Ballengee, Rebecca Farley, Leslie McMillion, Alicia Pike, Corrine Scurlock,
Sophia: Karen Adkins, Angeleenia Doss, Curtis Wendell
Stanaford: Allison McClure

SUMMERS COUNTY
Alderson: Linda Combs
Hinton: Donna Burdette, Wendy Martin, Elizabeth Meadows, Christopher Miller, Chassity Smith
Jumping Branch: Cristy Lilly
Talcott: Michelle Wall

WEBSTER COUNTY
Camden-on-Gauley: Emily Hayhurst, Ronald Malcomb
Cowen: Angela Hayes, Ryan Mathes, Alicia Swecker, Rebecca Taylor, Brittany Wright
Erbacon: Thomas Sartin
Webster Springs: Jodie House, Samantha Riffle

WIRT COUNTY
Elizabeth: Zachary Chancey

WYOMING COUNTY
Glen Fork: James Bailey
Pineville: Stuart McKinney
Stephenson: April Reed

welcome

about

BuildingProjects

August 2014
S M T W T F S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
 1  2  3  4 

Financial Aid Refund

The first day for distribution of financial aid refund checks is Thursday, Sept. 4.  Checks can be picked up in the Business Office on your campus. Students must attend all classes and be actively participating in online courses in order to be eligible to pick up a financial aid refund check.